Dlaczego mitochondria są tak ważne?

Mitochondria terapia ihht

Mitochondria to centra energetyczne naszego organizmu. Znajdują się w każdej komórce i to właśnie ona zaopatrują organizm w energię niezbędną do życia i funkcjonowania każdego organu. Pełnią również szereg innych istotnych funkcji, chociażby odtruwają nasz organizm.

Wiele czynników w ciągu naszego życia przyczynia się do uszkodzeń mitochondriów: przewlekły stres, substancje chemiczne w otoczeniu człowieka – zanieczyszczone powietrze, elektrosmog, przetworzona chemicznie żywność, niektóre leki.

Komórki mają zdolność do regeneracji i są w stanie odtwarzać niewielkie ubytki mitochondriów. Jednak, gdy utrata mitochondriów jest zbyt duża (ok. 40%), energii wystarcza już tylko do funkcjonowania organizmu w ograniczonym zakresie. Człowiek traci odporność, zaczyna łapać infekcje, jest chronicznie przemęczony. Im większa liczba mitochondriów jest uszkodzona, tym organizm jest coraz słabszy, bo energii wystarcza już na funkcjonowanie tylko najważniejszych organów. Pojawiają się różne schorzenia i dysfunkcje organizmu, które zazwyczaj medycyna leczy objawowo.